Jak na EET, aby se vlk nažral a peněženka zůstala (pokud možno) celá

Únor roku 2017 se přehoupl do své druhé půle a ke splnění povinnosti EET mi zbývají pouhé dva týdny. Budu se muset s problémem na poslední chvíli (jak je u nás zvykem) chtě-nechtě zaobírat. Nejraději bych, asi jako většina z nás, aby to celé "odpískali". Když už k tomu ale nedošlo, je má představa jasná. Pokud možno žádné složitosti, a co možná nejpříznivější cena. Brouzdám na netu a vylučuji jednu nabídku za druhou, až se mi na YouTube zčistajasna spustí ukázka softu, který mi doslova vyrazil dech! Přesně to, co jsem si představoval a ani zrnko zbytečnosti navíc! A světe div se, soft zadarmo!!! Musíte mít pouze mobilní telefon, či tablet s operačním systémem android 4.1 nebo vyšší. Dokonce nemusíte mít ani tiskárnu!!!

Tento zázrak najdete na odkazu www.EETPlus.cz, kde si ho také můžete vklidu prostudovat.

Bohužel, jsem typ člověka u kterého zcela spolehlivě fungují Murphyho zákony. Android nebyl zrovna mým favoritem a proto při výběru tabletu v lednu minulého roku, jsem dal přednost netbooku Acer s Windows. Po odejmutí displeje se tento promění v tablet. Vše jsem potom dovršil koupí mobilu Nokie o vánocích, takéž s "oknama". Manželky mobil sice Android má, ale výměna byla rezolutně zamítnuta! Ten můj je údajně moc těžký a ten její je prý navíc hezčí. Jak z toho ven? Paradoxně jsem nakonec dospěl k východisku, které bych nikdy nečekal. Několikrát jsem již narazil na internetových diskuzích na experimentátory instalující si android na klasické PC. Přiznám se, že dosud mi unikal smysl jejich počínání. Teď mne samotnému "svitlo" a rozhodl jsem se rozšířit jejich řady.

Nejdříve se vydávám do dílny podívat se po nějakém "železe". Po chvíli přebírání se rozhoduji pro netbook Acer Aspire One. Velikostí odpovídá tabletu. Má pouze prasklý displej, ale jinak je funkční. Připojuji k němu externí monitor a mohu začít. Z internetu stahuji instalačky Androida verze 4.3, 5.1 a 6.0. Rozhoduji se pro zlatou střední cestu a začínám s verzí 5.1. Hned na začátku je ale mé nadšení zchlazeno. Jakmile se rozběhne Cfdisk ve kterém se vyhrazuje část hdd (pardon - úložiště) pro Android, instalace se přeruší chybovou hláškou Fatal error: bad primary partition. To by ještě nebylo tak hrozné, ale divné je, že i když pustím na pevný disk podrobné testy, trvající téměř dvě hodiny, žádnou závadu neodhalí. A to disk testuji ve Windowsu i Linuxu!!! Nakonec mne napadne vyhradit kýžený oddíl ve Správci disků Windows a Android dodatečně instalovat do něj. Nyní je problém konečně překonán a instalace zdárně proběhne až do konce. Počítač běhá svižně, jsem nadmíru spokojen. Je jasné, že verze 4.3 již je na druhé koleji. Ještě zkusím novou 6.0. Ruším pracně vytvořený oddíl a začínám znova. Vše se prakticky na chlup opakuje. Protože instalaci již "mám v ruce", ani se nenaděju a zkouším "šestku". Funguje také zcela bezproblémově, ale mám dilema. Zdá se mi, že "pětka" chodila o něco svižněji, "šestka" je zase novější. Nakonec se vracím o krok zpět k verzi 5.1.

"Železo" je tedy připravené a na následující den si určuji dva úkoly. Jednak vyrážím na finanční úřad, aby mi vystavili údaje pro přístup do portálu EET. Tohle chci mít odbyté co nejrychleji, chci se vyhnout frontám, které každou chvíli musí vypuknout. Naštěstí jsem přišel ještě včas, jsem druhý na řadě. Nesu s sebou různé doklady o podnikání, počínaje živnostenským listem, výpisem provozovny apod., nakonec nic z toho nepotřebuji. Úřednice za stolem po mně chce pouze občanský průkaz. Vystavím pár podpisů, asi jako při autogramiádě a jsem hotov. Po návratu domů, ještě objednávám nový displej do netbooku. Úkoly pro tento den jsou splněny.

Až den následující se přilašuji do portálu EET. Dříve to nemá cenu, neboť do portálu se můžeme přihlásit až s určitým časovým odstupem od předání obálky na FÚ. Nejprve si musíme vytvořit provozovnu, a tady pozor - i ti kteří žádnou provozovnu nemají! V tomto případě jsou totiž provozovnou oni sami. Poté se vystaví certifikát, který si stáhneme do počítače. Musím říci, že dopředu lituji drobné živnostníky, kteří mají počítač nebo mobil jenom na běžnou činnost a ne jako koníček. Jednoduchost a přehlednost rozhodně nemohu konstatovat. No nic, teď již je certifikát stažený v počítači. Následně ho nahraji na flash disk a chci ho zkopírovat do netbooku. Zde jsem se opět trochu zadrhnul, což bylo způsobeno nezkušeností s prostředím Androidu. K provedení tohoto úkolu jsem totiž nainstaloval Total Commander, ale tento má trochu jiné ovládání oproti PC. Nakonec jsem tu správnou ikonku našel. No a následovala naprosto bezproblémová instalace EETPlus. Zkušebně jsem vytisknul jeden fiktivní doklad a na závěr aktivoval certifikát.

Výměna displeje, který přišel brzy na to, byla už jen běžnou rutinní prací. Displej stál 1200Kč a to je i celková částka kterou jsem vynaložil na EET. Na závěr se můžete podívat na mé hotové dílo.

Všechno jsem vyřešil během čtyř dnů. V pondělí ráno, když jsem vstával z postele, jsem neměl ani ánung, co po mně vlastně za čtrnáct dní chtějí, co si musím pořídit, jak příslušný soft bude vypadat... Ve čtvrtek odpoledne již vystavuji první doklady. Člověk by měl chuť říci, při sledování těch věčných debat, že je to mnoho povyku pro nic. Na druhé straně jsem řešil nedávno po telefonu problém známého, kterému technicky zvídavý vnuk na notebooku otočil plochu vzhůru nohama. Po celodenní marné dřině si vzpoměl na mne. Na můj dotaz: "Jaký máš operační systém?", následovala nervózní reakce:"Co to je?". Takových lidí je přitom mnoho - já to teď vůbec nemyslím posměšně. Tito lidé jsou prostě vhozeni do vody a starejte se. To je to, co mi na tom všem asi nejvíc vadí.

!!! POZOR Autor se stal EET asistentem příslušného programu pro Plzeň a okolí. Jestliže o program máte zájem a netroufáte si na jeho instalaci, stačí po domluvě přinést mobil nebo tablet s Androidem (možno se domluvit i na PC nebo notebooku) + přístupová data do portálu, která obdržíte na Finančním úřadu a vše ostatní zařídíme. Cena práce je 390Kč. V případě instalace na PC nebo notebook, je cena instalace Androidu účtována zvlášť!!!

Tuto skutečnost si můžete ověřit na www.EET POMOC SOS.cz