Experimenty s novým počítačem 1. část

Naskytla se mně příležitost koupit za symbolickou cenu mrňavý počítač HAL 3000 Bronze MINI. Je to hybrid - něco mezi notebookem a počítačem. Notebooku se blíží svými rozměry, na druhou stranu nemá zabudovánu klávesnici a displej. Má parametry 9204/Intel G2030/4GB/500GB/DVD RW/NO OS. Rád si pořizuji stroje bez operačního systému, protože je to vždy příležitost pro různé experimenty a "ujeté nápady". S konečnou instalací nespěchám a zkouším různé kombinace, dokud je harddisk prost všech důležitých dat. V tomto meziobdobí počítač plní funkci hračky, která se přetransformuje na pracovní nástroj až ve chvíli, kdy se jí uživatel dostatečně nabaží a zároveň vyzkouší nejoptimálnější kombinaci instalací. Na těchto stránkách bych se chtěl podělit o zkušenosti z tohoto období. Možná se nějaký čtenář začne také dívat na počítač jako na neutuchající zdroj zábavy (teď nemyslím vyloženě hry) i různých frajeřin.

Na obrázku vlevo vidíte staré i nové PC. Velká bedna se stěhuje do dílny, aby zde poctivě odváděla práci, zatímco mrňous vedle ní zaujme její místo a bude sloužit pro zábavu, případně na surfování po internetu. Jaké experimenty si ale nyní na něm vyzkoušíme?

Ujetina č. 1 - instalace pravěkého DOSu do moderního počítače

I když se to nezdá, pořád existují skupiny lidí, kteří DOS používají. Setkáte se s ním často například u účetních, případně až si půjdete do lékárny vyzvednout léky, nenápadně se mrkněte na obrazovku, v jakém systému vedou sklad. S největší pravděpodobností se na vás bude z monitoru smát "stará, vypelichaná liška"! Podobných příkladů by se našlo jistě překvapivě velké množství.

Nicméně ve všech těchto případech se vždy jedná o ovládání dosovských programů skrze příkazovou řádku Windows XP, případně jsem viděl ještě propojení se stařičkou Win 98, ale starý DOS instalovaný natvrdo? S tím jsem se však také překvapivě setkal a bylo to setkání nadmíru poučné. Jednalo se totiž o člověka vysoce vzdělaného, jež měl před jménem i za ním několik titulů a pro kterého byl notebook existenční nutností. Tento člověk běžně publikuje v celostátních denících odborné statě. A teď si představte, že tento vědec používá stařičký notebook ve kterém má nainstalován DOS a na něm M602, T602 atd. Umím si představit jak padají v redakci naznak, když jim přinese článek s příponou *.602. Už vidím, jak lidé, kteří toto čtou, se chytají za hlavu a považují mne za Barona Prášila. Nedivím se jim. Já bych v prvé chvíli uvažoval také tak. Když se ale nad tím chvíli zamyslím ... Jeho zaměstnání vyžaduje mobilitu. Každou chvíli mění stanoviště a zároveň neustále vypíná a znovu zapíná notebook. Stopněte si, za jakou dobu vám naběhne moderní operační systém! Potom se musíte ještě přihlásit a zapnout zase Office a opět čekáte ... Vypnutí systému není o mnoho rychlejší jeho než naběhnutí. Naproti tomu vám M602 v DOSu naběhne bleskově, potom zmáčknete F2 a píšete. Případně si můžete nastavit nabíhání stařičké T602 okamžitě. Zručný písař, píšící všemi deseti, než současný Homo Sapiens zmáčkne první písmeno, skoro vypíná notebook, neboť je s prací hotov. Navíc je další úsporou, že DOS umožňuje vypínání "natvrdo". To udělejte 10x za den, jako to vyžaduje jeho zaměstnání - to je potom 300x za měsíc a spočítejte si časovou úsporu. Vidíte - v první chvíli byste řekli neandrtálec, ale po zvážení všech pro a proti zjistíte, že to je člověk, který ví, že potřebuje nějaký notebook, ale zároveň ví, co od něho chce a jak ho nejlépe může používat!!! On nechce ohromovat hardwarem, on chce dosáhnout co nejlepších výsledků a ty v tomto případě překvapivě nezávisí na modernizaci techniky!!! Myšlenka má svou hloubku a je naprosto jedno, zda ji zapíšete rozskřípaným inkoustovým perem, či ji naťukáte na sebedražším kancelářském programu.

Ale přestaňme filozofovat a zamysleme se nad naším úkolem. Logicky je nemožné ho provést! Proč? Podívejte se na zadní připojovací část minipočítače - obrázek vpravo. Je zde na první pohled patrná absence PS/2 pro klávesnici (tenkrát se ještě používal DIN, na něhož ale existovala funkční redukce). Dokonce i s myší mám problém. Sériový port je sice přítomný, ale takovou myš nemám. Obávám se, že ani ostatní lidé ji vlastnit již nebudou. Vždyť je to již hezká řádka let co se přestaly vyrábět. Moderní počítače se zjevně pro instalaci DOSu nehodí, což není překvapivé zjištění. Směsice USB portů to myslím nezachrání, vždyť USBčko, poprvé mělo podporovat až WIN 95 a byly s ním velké problémy! Místo na slunci si vydobylo až s dalším OS v řadě - s WIN 98 SE! To už vůbec nemluvím o tom, že v počítači chybí disketová jednotka, pro DOS naprosto nepostradatelná! Vždyť v jeho éře nebyly ještě ani CD ROMy a vše se šířilo na disketách!

Odhaduji, že v lepším případě budeme bezrucí s nemožností ovládání systému. Jak už to ale bývá, umíněnost slaví úspěch. Jdu pro stařičký instalační balíček, který sestává ze 4ks disket (z nich ve skutečnosti potřebujeme pouze 3ks), knižního manuálu v angličtině a certifikačního dokladu s hologramem. "Geniální nápad" s COA štítky se v této době ještě nezrodil.

Vyhrabal jsem externí disketovou jednotku, připojil ji přes USB, nastavil v BIOSu bootovaní a už to může frčet. Pokud by počítač USB neviděl, je potřeba v BIOSu přepnout povolení. Je-li někdo v podobné situaci jako já (absence disketovky) může instalačky vypálit na CDčko a bootovat potom z něj. Prostě experimentovat se musí podle dané situace. FAT16 nám uřízne 2GB z HDD, to je tehdejší maximum. Nemá cenu se zabývat jinou velikostí, dnes je to místo pro jeden kvalitněji nahraný film.

Po formátování disku, zvolíme jazykovou lokalitu a typ klávesnice. Po každé výzvě vždy vyměníme příslušnou disketu a instalace je hotová. První překvapení, které mne čekalo, byla funkční klávesnice připojená na USB! Možná to vše nebude tak horké jak jsem si původně představoval!

Jako druhý v pořadí bych doporučoval nainstalovat obslužný program. Dal jsem přednost M602 a upravte zároveň autoexec.bat, aby automaticky při spuštění program nabíhal. Pochopitelně, někdo dá přednost třeba Nortonu, Volkovu nebo DOS Navigátoru. Výběru je více než dost. Tady si již budeme muset trochu zopakovat, případně naučit jisté znalosti, dnes již dávno zapomenuté. Těmi jsou například vytváření BAT souborů, úpravy autoexec.bat, config.sys, vytváření uživatelských nabídek apod. Prostě DOS nebyl systém ve kterém jste jenom jezdili myší a klikali. O to větší půvab může mít jeho oživení.

Co mne ale úplně dostalo, byla funkčnost USB myši, když jsem nainstaloval ovladač myši sériové. Myš se prostě po instalaci okamžitě rozběhla jako by se nechumelilo! Vůbec ji nevadilo, že je zapojená jinam, ani že místo kuličky svítí. Překvapením jsem div nespadl ze židle. Prostě DOS má tuhý kořínek, který popírá snad všechny fyzikální zákony!!! Vše funguje naprosto v pohodě. I stařičká tiskárna Epson LQ100, připojená na paralelní port, mi vytiskla Peněžní deník po nainstalování účetního programu. Instalace tedy dopadla nad očekávání dobře.

Chcete-li se tak jako já vydat na výpravu do počítačového pravěku, můžete mne následovat. Myslím, že i pro naši omladinu, by bylo docela frajeřinou mít na svém nadupaném PC operační systém starší než jsou oni. Prakticky nic je to nestojí, nepočítáme-li zcela zanedbatelné místo na disku. Dnešní disky ztratí mnohem více místa pouhým formátováním. A pokud chtějí jo frajeřit, mohou si nainstalovat k němu i Windows 3.1, tedy první okna, která masově prorazila do světa. I když to tenkrát ještě nebyl operační systém, ale pouze nadstavba DOSu. Tedy jakýsi grafický Norton. Samotným operačním systémem byly až Win95ky.

Zpět na stránku o Operační systémy