Experimenty s novým počítačem 2. část

Dualboot umožňuje na jednom počítači používat dva operační systémy. Často se používá z důvodu nekompability oblíbených programů s hlavním operačním systémem.

Krok č. 2 - instalace Windows XP a vytvoření dualbootu

Jak budeme nyní pokračovat? Disk je prakticky netknutý, zaplněný ani ne z poloviny procenta. Nyní si ukážeme jak vytvořit takzvaný dualboot. Tedy mít na jednom PC dva operační systémy. Není to žádná věda pro toho, kdo již realizoval nějakou instalaci systému. V podstatě jde o to, že každý systém musí mít vlastní oddíl na disku a dále je dobré si pamatovat, že starší systém se instaluje jako první. Systém potom zaregistruje, že se již na disku nachází jiný operační systém a zajistí vše potřebné. Pokud instalujete Windows a Linux, tedy dva systémy, které používají jiné zavaděče, instaluje se nejprve Windows do prvého oddílu a teprve poté Linux do druhého. Zavaděč Windows totiž není schopný spouštět Linux, ale v opačném případě to není problém. To je vlastně celá ta věda.

Já si jako druhý systém nainstaluji na disk Windows XP. Byl to velice úspěšný systém, který dominoval na počítačovém trhu dlouhá léta a za tu dobu se pro něj vytvořilo nepřeberné množství kvalitních programů. Takto nemusíte plno výborných programů jen tak hodit do koše, nebo pracně shánět po internetu jejich nové verze, pokud vůbec existují. Výhodou také pro někoho může být, že až do tohoto systému Windows podporovaly DOS. Tyto programy proto jdou spouštět z tohoto prostředí. Navíc uživatel zároveň získá na přívětivosti. Nemusí se zabývat stařičkými ovladači, nepotřebuje uživatelské nabídky. Stačí, vytvoří-li si na ploše spouštěcí ikonu, na níž potom pouze klikne apod.

Zdálo by se tedy, že předchozí instalace DOSu byla zbytečná. Jak se to vezme. Především přijdeme o hlavní devizu, kterou je rychlost. Dostaneme se přesně do bodu, kdy zapneme XPčko - čekáme, přihlásíme se - čekáme, ... čekáme, ... čekáme ... Pro nás fajnšmekry se ale naskýtá další zásadní otázka, která zní: chci pracovat na originále, nebo mi stačí spouštět pouze napodobeninu? Nechť se každý zařídí sám, tak jak si odpoví. Nezapomeňte, že na začátku jsme si dali závazek vytvořit počítač pro zábavu.

A teď již můžeme instalovat. Na disku je již jeden operační systém a vše probíhá naprosto stejně, jako při prvotní instalaci. Jediné co stojí za zmínku je, že při instalaci jsem nevyužil plné místo na disku, ale rezervoval jsem pro XPčko 200GB oddíl. Pořád budeme mít více než polovinu volnou. Pozorným čtenářům už asi dochází, co bude následovat nakonec.

Jak dualbook funguje? Při spuštění počítače se vám zobrazí tabulka, ve které si vybíráte, který operační systém se má natáhnout, zda:

Microsoft Windows XP
nebo
MS-DOS

Máte několik vteřin na to, vybrat si jednoho z nich a potvrdit své rozhodnutí. Jestliže nezahájíte žádnou činnost, počítač načte nejnovější systém. Pokud byste snad v praxi něco chtěli měnit (napadá mi jenom defautní systém, nebo doba zobrazení nabídky), můžete toto učinit v souboru boot.ini, který se nalézá v kořenovém adresáři C:\. Protože lidé dualboot v praxi moc nepoužívají, setkával jsem se s tímto problémem hlavně v případech, kdy uživatel nesprávně reinstaloval systém a najednou mu začala vyskakovat tato nabídka. Vězte tedy, že problém se nachází v tomto souboru. Pozor ale, atribut má - hidden! Musíme tedy ve Windows povolit skryté soubory, nebo přenastavit třeba Total Commander. Po jeho otevření se již člověk zorientuje. Pro jistotu ale doporučuji udělat zálohu před zásahem. Opatrnosti není nikdy dost.

Další možností je otevřít okno Vlastnosti systému tím, že pravým tlačítkem myši klikneme na Tento počítač a vybereme Upřesnit. Potom se klikne na tlačítko Nastavení ve Spouštění a zotavení systému. V tomto okně již můžeme měnit základní nastavení dualbootu (obrázek vpravo). Pokud bychom chtěli dělat nějaké zásadnější změny, můžeme kliknout na tlačítko Upravit, v tomtéž okně, čímž se otevře soubor boot.ini přímo v Poznámkovém bloku.

Pochopitelně, jak už to ve výpočetní technice funguje, k cíli vedou ještě jiné cesty. Například pomocí příkazu msconfig aj. Každý zájemce si jistě nastuduje tu svou.

A úplně na závěr, kdo chce komfortně ovládat spouštěcí nabídku, může si nainstalovat prográmek EasyBCD. I když na to abych jednou za "uherák" něco měnil ve Spouštěcí nabídce, je to myslím trochu přepych, ale to si rozhodněte sami.

A to je zatím vše, pokračování příště....

Zpět na stránku o Operační systémy