Nestartuje auto - zkušenosti, které by se někomu mohli hodit. Díl č. 1

Hledání vadného dílu

Již nějakou dobu bylo mé auto tvrdohlavé. Startovalo jenom tehdy, když se mu zachtělo. Trucovalo v době naprosto neodhadnutelné. Projevovalo se to tím, že po otočení klíčkem člověk neslyšel zabzučení palivového čerpadla. Tento signál napovídal, že je zle. Jediné, co šlo vypozorovat bylo, že jev značně závisel na počasí. Po dešti, nebo ranní rose se prudce zvyšovala možnost problému. Tato závada byla velmi nepříjemná, neboť v době závady jste nemohli odjet do servisu a pokud jste tak učinili v době, kdy auto startovalo - nezjistili nic. Také v případě, že byste se nechali odtáhnout, tak než by na vás přišla řada, by už dávno "bylo vše v pořádku". To už vůbec nemluvím o tom, že Murphyho zákony fungují zcela spolehlivě! Mám známé, které postihlo něco podobného a v zoufalství se raději auta zbavili.


Řešením je:
1.) mít velmi dobrého známého autoelektrikáře, který je ochotný v inkriminované době všecho nechat a věnovat se vašemu problému,
nebo
2.) pokusit se problém vyřešit svépomocí.

Štěstí prvního případu mě nepotkalo a tak vše zbylo na mé maličkosti. I když auto opravdu není mou životní vášní.

Začetl jsem se do odborné literatury (edice Jak na to - Ford Escort) jejíž součástí jsou i elektrická schémata zapojení. Nechal jsem se autorem přesvědčit, že auto vybavemé elektronikou není radno proklepávat žárovkovou zkoušečkou. Přebastlil jsem proto zkoušečku, jež Vietnamci prodávají i s pojistkami za 19 Kč, na ledkovou. Na obrázku uprostřed je elektrické schéma.

Srážecí rezistor je počítaný na cca 20mA, vyšel 600R. Klidně se tam může dát nejbližší výrobní hodnota, která je v šuplíkových zásobách. Proud je ve skutečnosti menší, jelikož jsem zanedbal vliv tří propustných diod v sérii. Svítící diodu jsem umístnil do středu graetzova můstku, aby vedla oběma směry. Zároveň jsem si vytáhl +/- pól baterie na izolované zdířky, které byly zakončené zásuvkou do autozapalovače. Takto vybaven, čekám na trucování auta, abych mohl začít hledat závadu.

Začínám u čerpadla, zda se na něm objeví napětí. Nic na něj nedoleze. Docela jsem si oddechl, čerpadla jsem se totiž obával, neboť by to bylo dost drahé. Postupně zpřesňuji měření, vylučuji jistič a moje podezření se soustředí na hlavní pojistkovou skříň. Nevyleze z ní totiž někdy požadované napětí. Vyndavám a přezkušuji relé palivového čerpadla. Dokonce podkládám jeho kotvu a zkušebně ho vracím do zapojení. Nevím jestli je to dobrý nápad, snadno se totiž přetrhne přívod cívky. Tomu, komu se klepou ruce, bych to nedoporučoval. Pojistka to snad nebude, ta se přece nedokáže sama opravit! Už mne nic nenapadá, závada musí být v konstrukci skříňky!

Musím ji vyndat. Vede do ní asi osm kabelů zakončených konektory. Tyto si označuji. Nevím zda se dají zaměnit, snad ne, ale i tak je dobré mít přehled, který kam vede. Nejsou totiž ani o kousek delší, než je nezbytně nutné, aby nepřekážely. Navíc blok vzhledem k velikosti a počtu kabelů, je poměrně malý. Zkoušet postupně až na místě, který kam vede, není dobrým řešením. Ostatně rozborka je snadná, horší je to všechno zase nacvakat nazpátek, a hlavně napasovat skříňku do prostoru kam patří. Zvláště děláte-li to poprvé v životě. Čtyři kabely jdou dospod skříňky a další čtyři vedou navrch. Navíc zpředu jsou přišroubovány matkou tři přívodní kabely od dodatečných pojistek, jež jsou umístěny v blízkosti baterie. Jeden přívod je silnější než zbylé dva a tyto jsou zase od sebe rozlišeny barevně (jeden má modrorudou bužírku). Je dobré si také poznamenat pořadí techto kabelů.


Pojistkovou skříňku mám vyndanou a vypadá, že větší kus práce mám za sebou (opak je pravdou). Nyní stačí sehnat druhý bezproblémový kus a vyměnit ho. K tomu potřebuji znát typové číslo skříňky. Údaj se najde v levém spodním rohu, spolu s datumem výroby. Na snímku je červeně zakrouškován. Bohužel skříňek je mnoho druhů, vzájemně nekompatibilních. Moje skříňka má označení 91AG14A073BE. Brzy zjišťuji, že nová skříňka stojí cca 5 000 Kč, ale na internetu jsem našel pár inzerátů nabízejících prodej použité v ceně od 300 Kč do 500 Kč. Tato možnost se mi jeví jako zajímavější. Bohužel nemáte jistotu, že nekoupíte skříňku horší, než která tam dosud byla. Divné je také to, že se číslo se do puntíků shoduje, pouze poslední dvě písmena jsou přehozená. Místo ..........BE oni inzerují .........EB. Je snad moje číslo špatně vytištěno? Přece všichni tito lidé neudělají v inzerátu stejnou chybu. Je to záhada. Následující dny proto kontaktuji tyto inzerenty s dotazem, zda se jedná o totožný díl. Postupně se mi ozývají. Dotaz je zbytečný, neboť skříňku už nemají. Během této doby docházím k přesvědčení, že toto řešení má dlouhé trvání a rozhoduji se opravit si skříňku svépomocí. Pokud se to nepovede, mohu díl shánět dál, případně investuji těch 5 000 Kč.

A tak nastala druhá, náročnější část opravy.

Zpět na stránku o Bastlení