Upgradujeme na Windows 10 z multibootu

Již delší dobu jsem ignoroval výzvu k upgradu Windows 7 na Windows 10. „Osmičku“ jsem vynechal vědom si dlouholeté tradice Microsoftu, že po úspěchu přichází nicota, ostatně stejně jako jsem svého času zavrhnul i Vistu.

Bezplatný upgrade na „desítku“ mohou lidé využít u Windows 7, Windows 8 nebo 8.1 až do 29. července 2016. Nikdo tedy nemusí zatím spěchat, ale na druhé straně proč otálet.

Má obava pramenila především z obavy, jak dopadne převod multibootu. Na netu jsem žádné zkušenosti nenašel. Je to celkem pochopitelné, neboť více OS najednou mnoho lidí nepoužívá. Vycházel jsem ze stavu, kdy na počítači současně existovaly MS-DOS, Windows XP a Windows 7. Posledně jmenovaný OS jsem měl v úmyslu nahradit „desítkou“.

V prvé řadě bychom měli minimálně u nejdůležitějších dat provést zálohu. Pokud někdo chce mít stoprocentní jistotu, ať udělá „zrcadlo“ disku. I když dokáži pochopit, že při velikostech dnešních HDD pro člověka speciálně se nezabývajícího výpočetní technikou, to může být docela problém. Každý však by měl mít přestavu nakolik si svých dat cení.

Druhá věc, která se doporučuje udělat je, zajistit si své sériové číslo OS. To by neměl být problém, neboť každý počítač s legálním softwarem by měl mít na skříni nalepený COA štítek, na němž je číslo uvedeno. V praxi jsem se ale setkal s případy, kdy časem došlo k nečitelnosti např. setřením, nebo umazáním. Kvalita této nálepky je zarážející, pokud si člověk uvědomí, že se jí prokazuje legálnost software v ceně několika tisíc korun! Pokud máte SN na nálepce také nečitelné, můžete použít speciální program, který vám číslo „vytáhne“ za chodu počítače (např. Product Key, Key Viewer…). Většinou se tyto prográmky ani nemusí instalovat. To ale musíte udělat ještě před spuštěním upgradu. Údajně se může stát, že během instalace může být číslo po vás vyžadováno.

„Zrcadlo“ disku mám vytvořené, SN je po ruce také, nezbývá než vše spustit! Akce se provede poklepáním na ikonu, která se nachází v levém spodním rohu obrazovky. Objevilo se okno Windows update, v kterém byl zobrazen průběh stahování (okno vlevo na obrázku). Jakmile je stahování dokončeno, naskočí další, informující o uživatelských podmínkách, které musíme přijmout, chceme-li pokračovat (okno vpravo na obrázku).

Následující nás upozorní, že upgrade je připraven k instalaci, přičemž si můžeme vybrat, jestli chceme instalaci odložit, či ji zahájíme okamžitě.

Nač tady otálet? Okamžitě! Vše spadlo do černé obrazovky s bílými nápisy.

Windows se upgraduje

Počítač se několikrát restartuje. Zatím se posaďte a odpočiňte si.

Uprostřed obrazovky bylo šedé kolečko, v jehož středu přibývalo číslo, udávající, kolik práce bylo na upgradu již odvedeno v procentech. Šedé kolečko se zároveň postupně vybarvovalo modře, čímž graficky informuje uživatele kolik převodu je již provedeno (modrá) i kolik ještě zbývá (šedá). Ve spodní části obrazovky se nacházely tři nápisy informující, jaký proces právě probíhá.

Kopírování souborů * Instalují se funkce a ovladače * Konfigurují se nastavení

Aktuální proces se vždy zobrazoval modře a vedle něho je opět v procentech udáváno již odvedené množství.

Jakmile všechny tři procesy proběhly na 100%, objevila se modrá uvítací obrazovka, hlásající

Dobrý den vítejte zpět!

Vše proběhlo naprosto v pohodě. Sériové číslo jsem ani nepotřeboval. Operační systémy MS-DOS i Windows XP zůstaly na svém místě. Windows 7 se proměnil na Windows 10, přičemž všechny soubory i nainstalované programy zůstaly na svých místech. Ostatně můžete posoudit, jak se změnila obrazovka i ikony. Člověk by měl chuť vyzvat: “Najděte deset rozdílů!“

Multiboot také funguje. Počáteční tabulka, sloužící výběru OS se pouze změnila na grafickou verzi. Druhá bootovací obrazovka zůstala stejná. Pokud chceme nabootovat do starších systémů, trvá proces trochu déle. Přechod z první obrazovky do druhé není plynulý, neboť mezi nimi dojde k zrestartování počítače. Pomocí prográmku EasyBCD se lze ale vrátit k předchozímu bootování, jež není sice tak elegantní, zato je podstatně rychlejší.

Druhým drobným nedostatkem bylo, že přestalo fungovat sdílení počítačů v rámci domácí sítě. Stačilo vytvořit v nové „desítce“ v Nastavení – Síť a internet Domácí skupinu.

Celý upgrade proběhl nad očekávání snadno. Myslím, že přerodu na nový OS se nemusíte bát!

Zpět na stránku o Operační systémy