Proč to tu je??

V dávných dobách bylo stěžejní činností této firmy kompletování počítačových sestav. Dnes se této činnosti věnujeme pouze okrajově, neboť se finančně nevyplatí (pro zákazníky). Pokud totiž dohodnete zakázku s velkoobchodem, tento jí zprostředkuje prakticky za stejnou cenu, jako kdybyste nakoupili jednotlivě samotné komponenty. Nebo-li zisk mají z množstevního rabatu a odvedenou práci si prakticky neúčtují. Ne nadarmo se s trochou nadsázky říká, že naše republika je největší montovnou počítačů na světě. Každý velkoobchod s výpočetní technikou produkuje počítačové sestavy s vlastní značkou a pokud vám někdo tvrdí, že vám smontuje počítač a vy na tom vyděláte, tak mu nevěřte. Dnes si nechávají montovat počítače pouze fajnšmekři, kteří ho chtějí "ušít" přesně na míru.

Na druhou stranu (život přináší samé paradoxy) se dnes zabýváme mimo jiné i ekologickou likvidací zastaralé, nebo nefunkční počítačové techniky. Jsme navíc ze staré školy a pamatujeme doby našeho mládí, kdy nákup televize do domácnosti byla událost. Životnost této televize byla daná životností obrazovky. Dokud tato reprodukovala uspokojivý obraz, nikoho ani nenapadlo poohlížet se po novém přístroji. Je nám tak občas trochu smutno z dnešní technologicky uspěchané doby, kdy životnost nových zařízení se čím dál více zkracuje, a tak nás občas napadne, jak by se jednotlivé věci, nebo aspoň dílčí komponenty daly ještě využít.

Naším zaměrem proto je zde uvádět jednoduchá amatérská zapojení, která ukáží, že všechny staré věci nemusí nutně skončit na šrotišti.

Následují jednoduché návody:
Nejednodušší použití zdroje ATX
Laboratorní zdroj 3 až 15 V 10A z počítačového zdroje ATX
Zdroj ATX typu Compaq PDP-115p
Nestartuje auto - zkušenosti, které by se někomu mohli hodit. Díl č. 1
Nestartuje auto - zkušenosti, které by se někomu mohli hodit. Díl č. 2
Rozvodná deska nízkého napětí najde uplatnění v dílně